Heritage Days Weekend 2021 Schedule

Saturday, October 2, 2021-10am-4pm

10:00 AM – Raising of the Flag by the Fort Freeland Co of Independent Riflemen

1:00 PM –   Hymn Sing with Randy Watts

4:00 PM –   Lowering of the Flag by Ft Freeland Co of Independent Riflemen

 

10:00 AM to 4:00 PM – All Day Events

  • Counted Cross Stitch – Charlotte Welliver
  • Gunsmithing – Roy Houseknecht
  • Appliqued Wool – Kathleen Shafer
  • Blacksmithing – Brad Gray and Apprentice: Beau Rovenolt
  • Bobbin Lace – Mary Paulhamus
  • Bobbin Lace – Iva Kessler
  • Tatting – Ellen Hummel
  • Fraktur & Folk Art – Brandyn Charlton
  • Clear Toy Candy – Samantha Jacobs
  • Quilting – Gail Moser
  • Shingle Making – John Marr
  • Rake Making – Brett Moyer & Apprentice: Austin Confer
  • Grandma’s Wash Day – Patti Gelnett
  • Genealogy – Cynthia Pfleegor
  • Revolutionary War Encampment – Lynn Otto
  • Native American Encampment – Turtle
  • Sons of the American Revolution – John Bower
  • Children’s Activities – Katie Davis
  • Apple Cider Pressing – David Barsky
  • Horseradish – Jonathan Hunt
  • Ice Cream – Sharon Waltman
  • Pickled Cabbage & Sauerkraut – Margaret Rovenolt & June Moser
  • Butter & Potato Candy – Jackie Varner
  • Paper Making – Gavin Loss
  • Coopering – Richard Nornhold & Levi Watson and Apprentices: Colin Moore, Cooper Wilkins, Caden Snyder
  • Brick Making – Leon Hagenbuch
  • Fence Post Making – Ed Rovenolt
  • Open Hearth Fire Cooking – Peggy Gelnett and David Seybold
  • Potter – Robert Lee

 

Sunday, October 3, 2021-10am-4pm

10:00 AM – Raising of the Flag by the Fort Freeland Co of Independent Riflemen

1:00 PM  –  Hymn Sign with Randy Watts     

4:00 PM –   Lowering of the Flag by Ft Freeland Co of Independent Riflemen

 

10:00 AM to 4:00 PM – All Day Events

  • Bob Gutheinz strolling music and instruction
  • Counted Cross Stitch – Charlotte Welliver
  • Gunsmithing – Roy Houseknecht
  • Appliqued Wool – Kathleen Shafer
  • Blacksmithing – Brad Gray and Apprentice: Beau Rovenolt
  • Bobbin Lace – Mary Paulhamus
  • Bobbin Lace – Iva Kessler
  • Tatting – Ellen Hummel
  • Fraktur & Folk Art – Brandyn Charlton
  • Clear Toy Candy – Samantha Jacobs
  • Quilting – Gail Moser
  • Caning Chairs – John & Viola Pfleegor
  • Shingle Making – John Marr
  • Rake Making – Brett Moyer & Apprentice: Austin Confer
  • Grandma’s Wash Day – Patti Gelnett
  • Genealogy – Cynthia Pfleegor
  • Revolutionary War Encampment – Lynn Otto
  • Native American Encampment – Turtle
  • Sons of the American Revolution – John Bower
  • Children’s Activities – Katie Davis
  • Apple Cider Pressing – David Barsky
  • Horseradish – Jonathan Hunt
  • Ice Cream – Sharon Waltman
  • Pickled Cabbage & Sauerkraut – Margaret Rovenolt & June Moser
  • Butter & Potato Candy – Jackie Varner
  • Paper Making – Gavin Loss
  • Coopering – Richard Nornhold & Levi Watson and Apprentices: Colin Moore, Cooper Wilkins, Caden Snyder
  • Brick Making – Leon Hagenbuch
  • Fence Post Making – Ed Rovenolt
  • Tin Smithing – Scott Gelnett
  • Open Hearth Fire Cooking – Peggy Gelnett and David Seybold
  • Potter – Robert Lee

***NOTE:  DEMONSTRATIONS MAY CHANGE